X
TR EN

AKBANK isminin Kayseri ile ilgisi ne?

AKBANK'ın adının Kayserililerle ilgisini merak edenler, bu haberimiz sizin için.

Sabancı ailesi bilindiği gibi Kayserilidir. Ancak Sabancıların büyümesi ve ticari anlamda gelişmesi Adana’ya dayanır…
Hacı Ömer Sabancı ile başlayan Sakıp Sabancı ve Hacı Sabancı ile devam eden, günümüzde de etkisini gösteren zengin bir ailedir Sabancılar.

AKBANK’IN KURUCUSU KİM?
1948 yılında Adana’da faaliyet göstermeye başlayan Akbank, Ahmet Sapmaz - Bekir Sapmaz kardeşler, Nuh Naci Yazgan, Nuri Has, Mustafa Özgür, Seyit Tekin ve Hacı Ömer Sabancı tarafından kurulmuştur. Adana’da yaşayan Kayserili iş insanları tarafından kurulmuş olan Akbank, bölgedeki pamuk üretimine finansman aramak amacıyla kurulmuştur. Bankanın adı pamuğun beyazını ve ‘Adana’daki Kayserililer’ ismini simgelemesi amacıyla “AK” önekiyle birlikte koyuldu. Bankanın tüm faaliyetlerinin İstanbul’a taşınmasıyla faaliyetlerde önemli bir gelişme ve ilerleme kaydedilmiştir.

AKBANK KİMİN?
1962 yılına kadar şirket yönetimi Seyit Tekin’in oğlu İbrahim Tekin’in elindeydi. Daha sonra Sabancı ailesi bankaya hakim oldu ve bu hakimiyet günümüze kadar devam etti. Akbank’ın yönetim kurulu başkanlığını 1998-1008 yılları arasında Sabancı ailesinden Erol Sabancı üstlenmiştir. Günümüzde ise bu görevi Suzan Sabancı Dinçer üstlenmektedir. Akbank Genel Müdürü ise Hakan Binbaşıgil’dir.

 

Suzan Sabancı, AKBANK adının nereden geldiği ile ilgili, Kayseri''de şu açıklamayı yapmıştı.
" Akbank adı `Adana`daki Kayserililer` kelimelerinin başharflerinden kaynaklanmaktadır. Kayseri, Sabancı ailesi için özel anlam taşımaktadır. Kayserili olan dedem Hacı Ömer Sabancı ve Kayserili işadamları tarafından kurulan bankamızın ismi de Adana`daki Kayserililer kelimelerinin başharflerinden oluşmaktadır. O nedenle, bu tür organizasyonları Kayseri gibi Türkiye ekonomisinin öne çıkan ilinde gerçekleştirmekten mutluyuz. Kayserililerin ne kadar akıllı oldukları babam ve aile büyüklerim tarafından çok iyi anlatılmıştır."