X
TR EN

ANAMOB Anadolu Mobilya Fuarı Kayseri ekonomisine 30 milyon dolar katkı sağladı

Anadolu’nun en büyük uluslararası mobilya fuarı olan ANAMOB Anadolu Mobilya Fuarını 3 günde 11 bin 571 kişi ziyaret etti.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesindeki Fuar alanında açılan ANAMOB Anadolu Mobilya''nın düzenleyicisi Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik, fuarın mobilya sektörüne yaklaşık 30 milyon dolarlık ihracat girdisi kazandırdığını söyledi.

Anadolu’nun en büyük uluslararası organizasyonu ANAMOB Anadolu Mobilya Fuarı 5-9 Ekim tarihleri arasında düzenlendi. Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Şaroğlu fuarı ziyaret eden kişi sayısını ve detaylarını açıkladı. 

Çelik, fuara girişteki TOBB''a kayıt giriş ücretini kentteki Kansere Karşı Birlikte Derneğine (Kanka) bağışlayacaklarını, bundan sonra da tüm fuarlarda bu geliri Kanka ve benzeri kuruluşa aktaracaklarını ifade etti.

Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Şaroğlu ise rakamsal verileri paylaşarak, “Kayseri fuar alanı 20 bin metrekare brüt alana sahip, bu alandan 17 bin metrekarelik bir satış alanı çıkarabildik. Toplam 173 katılımcıya yer verebildik. Bu katılımcılardan yüzde 60’ı Kayseri’den, kalan yüzde 40’ı da çevre illerden. Bu illerden, İzmir, Konya, Gaziantep, Hatay, Karaman, İstanbul, Ankara gibi mobilyanın lokomotif illeri de vardı. 173 firma derken, bekleme sırasında olan 78 firmada listemizde bulunuyor. Daha fazla firmalara yer vermek isteriz ama salonun yetersizliğinden dolayı inşallah önümüzdeki yıl daha büyük bir organizasyon yapmayı hedefliyoruz. Fuarcılık bir yıl öncesinden çalışılan alıcısıyla, katılımcısıyla bir yıla yayılan bir emeğin ürünüdür normalde, biz 14 Temmuz’da başlayabildik. 2 ay gibi bir sürede bu katılımcıları sağlayabildik, 6-8 ay gibi bir sürede sanırım çok daha iyi yerlere getireceğiz. Fuarın ziyaretçi sayılarından bahsetmek istiyorum”dedi.