X
TR EN

Başkan Büyükkılıç: Yükselen ve Parlayan Değerimiz Erciyes

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Erciyes'in sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı kayak merkezlerinden birisi olduğunu söyledi.

İşte Başkan Memduh Büyükklıç ın Erciyes ile ilgili açıklamaları:

Kayseri, kadim geçmişi ile birçok alanda ön planda olmuş bir kentimizdir. En çok sanayi ve ticaret anlamında adı duyulsa da aslında sahip olduğu turizm potansiyeli ile de şükürler olsun gündeme gelmeye başladı, adı ülke sınırlarını aştı.

Tabi bu değerler kıymet bilindiğinde bir anlam ifade eder, bir kazanıma dönüşür. Bu noktada altının değerini ‘sarraf bilir’ felsefesi ile bizler de şehrimiz Kayseri’nin altın değerindeki güzelliklerini, özelliklerini değerlendiriyor adeta sarrafın altınları vitrine dizdiği gibi ülkemizin hatta diğer ülkelerin vitrinine sunuyoruz.

Kayseri’deki değerlerimiz içerisinde Erciyes’imiz bunların en önemlilerinden şüphesiz. Bizler yerel yöneticiler olarak diğer değerlerimiz ile birlikte Erciyes’imizi de göz ardı etmedik. Erciyes’i öne çıkaracak projeler ürettik, gayretle bu projeleri hayata geçirdik, şükürler olsun bu teveccühü hak ettik ve bunun meyvelerini de almaya başladık. Bugün Erciyes Kayak Merkezi’miz sadece ülkemizin değil, dünyanın sayılı kış sporları ile kayak merkezi haline geldi. Ziyaretçileri arasında 7’den 70’e, yurt içi ve dışı turistler bulunmaktadır.

Her sezon otellerimizdeki doluluk oranı yüzde yüzü bulmakta, sezon içerisinde kayak alanlarımızı günlük on binlerce insan doldurmaktadır. Bu yıl da aynı şekilde otellerimizde doluluk oranı en üst seviyede olan Erciyes’imiz sayısı 30 ‘u aşkın kayak pisti ile yüz kilometrelik toplam kayak pisti uzunluk miktarına sahip ülkemizin ve dünyanın sayılı kayak merkezleri arasında yerini almaktadır.

Özellikle Avusturya, İsviçre, Fransa gibi ülkelerde çok büyük ve meşhur kayak merkezleri olmasına rağmen ISO standartlarını dünyada ilk alan kayak merkezinin Erciyes olması bizi ayrıca mutlu ediyor. Erciyes Master Planı kapsamında Erciyes’imiz misafirlerine sadece kışın değil, her mevsim hizmet etmektedir.

Erciyes A.Ş. aracılığı ile hizmetler profesyonel olarak yürütülürken, burası kayağın, sporun merkezi haline gelmektedir. Ayrıca kayak kursları, dağcılık ve kamp faaliyetleri ile de adeta bir okul gibi hizmet vermektedir. Erciyes’in şehrimize sağladığı imkânları bundan sonra da tespit ederek bu imkânları şehrimize, ülkemize ve dünyaya sunmaya gayret göstereceğiz.

Biliyorsunuz, kış turizm merkezlerinden Erciyes Dağı mızda sıcak su kaynağı aranıyor ve inşallah Erciyes’imiz sıcak suyuna kavuşacak. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki nin de gayretleriyle, 2 bin 200 metre daha inilerek sıcak su bulunması konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Veriler Erciyes te sıcak suyun çıkacağını gösteriyor. Sıcak suyu çıkardığımızda yaz ve kış turizmi açısından 12 ay dolu dolu bir Erciyes, hemşerilerimizin hizmetinde olacak.

Ayrıca Kapadokya ile bütünleşik olarak adeta birbirimizin olmazsa olmazı olarak değerlendiriyor ve gayret gösteriyoruz. Bu kapsamda Kapadokya bünyesindeki Kayseri ve Nevşehir destinasyonu, ülkemizin turizm potansiyeli yüksek olan ve son yıllarda yabancı turistlerin akın ettiği bir bölge. Bölgemizdeki turist yoğunluğu açısından stratejik bir konumda olan Nevşehir ve ilçeleri ile geliştirdiğimiz bağlantılar ile misafirlerimizi hem Erciyes’in güzelliğiyle hem de Kapadokya Bölgesi’nin eşsiz tarihiyle buluşturacağız.