X
TR EN

CEO Ertekin: Bizim gibi Yüzde 400 büyüyen bir holding Türkiye'de yok

Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Üyesi CEO'su Doç. Dr. Alpaslan Baki Ertekin, holdingin 2021 yılı finansal sonuçları ile ilgili açıklamalarda bulunarak, son dönemde kendisi ile ilgili ortaya atılan iddialara açıklık getirdi.

Toplantıda detaylı bir sunumla holdingin faaliyetlerine ilişkin bilgilendirme yapan Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Üyesi CEO su Doç. Dr. Alpaslan Baki Ertekin, "Göreve geldiğim 2018 yılından bu yana istikrarlı bir ivme ile yükselen finansal sonuçlarımız ve sürdürülebilir büyüme stratejimizle ülke ekonomisine güç ve değer katmaya devam ediyoruz" dedi. "Erciyes Anadolu Holding Türkiye nin en güçlü sanayi gruplarından biri; 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi nde toplam 6 grup şirketiyle yer alıyor, ihracatta mobilya, tekstil, demirçelik ve sünger gibi sektörlerdeki gücüyle her geçen yıl daha fazla kazanç sağlıyor, istihdam yaratıyor ve bundan da gurur duyuyoruz" diyen Ertekin; holdingin finansal büyümesine dikkat çekerek 2020 yılında 13 milyar 644 milyon olan ciromuz yüzde 52,8 lik artış ile 2021 yılı sonunda 20 milyar 852 milyon TL ye, net karımız 1 milyar 633 milyon TL den 2 milyar 652 milyon TL ye yükseldiğini söyledi.

Zorlu piyasa koşullarında ülke ekonomisine ihracat ile katkı sağlamanın önemine değinen Doç. Dr. Alpaslan Baki Ertekin; "2020 ve 2021 yılındaki pandemi koşullarına rağmen disiplinli yönetim anlayışımız ve ülkemize duyduğumuz güvenle uluslararası pazarlarda başarılı sonuçlar almayı sürdürdük ve ülkemize döviz kazandırmaya devam ettik. Grubumuzun 2020 yılında 388 milyon Amerikan Doları olan ihracatı yüzde 30,2 lik artışla 505 milyon Amerikan Doları na yükselmiştir.

Bunun yanında 2020 yılında devletimize ödenen vergilerimiz 899 milyon TL den yüzde 76 lık bir artışla 2021 yıl sonunda 1 milyar 584 milyon TL ye ulaştı" ifadelerini kullandı. Grubun gerçekleştirdiği yatırımlara ve özellikle yenilenebilir enerji alanındaki faaliyetlere değinen CEO Ertekin; geçtiğimiz günlerde elektrikli araç şarj ağı işletmeciliği lisansı alan RHG Enertürk Enerji nin 2020 yılında 477 Milyon TL olan toplam yatırım tutarının yüzde 427,9 lık artışla 2 milyar 518 milyon TL ye ulaştığını söyledi.

Erciyes Anadolu Holding olarak topluma karşı sorumluluklarının sadece finansal büyüme ve istihdam yaratma ile sınırlı kalamayacağını ifade eden CEO Ertekin; "Sürdürülebilir bir toplumsal yaşam için Kayseri nin en güçlü grubu olarak elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyecek; eğitim, spor, kültürsanat gibi yaşamın tüm alanlarında sorumluluklarımızı yerine getirecek ve bu aziz şehre, çalışma arkadaşlarımıza, onların ailelerine her daim elimizden gelen katkıyı sunacağız. Görevimiz önce ülkemiz için var gücümüzle çalışmak, sonra yatırım ve istihdamla bunu toplumumuz için faydaya dönüştürmektir" şeklinde konuştu.

İddialara cevap verdi

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş ve CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın TBMM’de gündeme getirdiği holding ile ilgili iddialarına da cevap veren Alpaslan Baki Ertekin, holdingin başarısında 14 çalışanını emeği olduğu için yaşananlara öfkelendiğini söyleyerek, “ Orada çıkıp anlattıkları iddiaları tek tek çürüttüm, İddia eden ispatla yükümlüdür. Kayserisporla ilgili açıklamaları Erol Bedir ve Berna Gözbaşı yapmalı. Çünkü paraları ben onlara gönderdim. Parayı veren tarafta bir sorun yok. Vekillerin iddia ettiği gibi ise alan tarafta bir sorun var demektir.  Yada vekiller iftira atıyor diye suç duyurusunda bulunmalılar” dedi. Baki Ertekin, bir soru üzerine,  Onlarla bir televizyon programında açık oturup yapma olasılığın kalmadığını,  daha önce olabileceğini ancak, bu  açıklamaları ile bunun mümkün olmadığını söyledi.