X
TR EN

Dev Bilim Şenliği

TÜBİTAK 4007 Bilim şenliği kapsamında kabul edilen Kayseri’de ilk ve tek olarak düzenlenen Dev- Bilim Şenliği Develi İlçe Stadyumunda ilçe protokolü tarafından açılışı gerçekleştirildi. Bilim şenliği programına Develi İlçe Kaymakamı Murat Duru, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Kayseri İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, Develi İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Toprak, Kurum amirleri, öğretmen ve çok sayıda öğrenci vatandaş katıldı.

Develi’de ilk kez uygulanan proje, TÜBİTAK 4007-Bilim Şenlikleri Destekleme Proje kapsamında 53 proje TÜBİTAK tarafından destek buldu.

 

Çocukların bilimsel düşünce ile yetiştirmenin önemi, bu tür şenliklerin öğrencilerin yeteneklerinin keşfedilmesine vesile olduğuna belirten Develi İlçe Kaymakamı Murat Duru "Sevgili öğrenciler eminim ki proje çalışmalarınızın her biri ilerde başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır. Çocuklarımızın teorik bilgiden uygulamaya yönelmeleri noktasında bu şenliğin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Projede emeği geçen başta öğretmenlerimize ve destek olan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

 

Bilim ve teknoloji alanında da örnek bir proje ile Develi’nin ev sahipliğinde gerçekleştiği için gurur duyduğunu belirten Başkan Cabbar “Develi’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan TÜBİTAK 4007 bilim şenliği ile gençlerimizin daha idealist, üretken, birikimli ve bilime ilgi duyan bireyler haline gelmesi için bu etkinliğimizi çok önemsiyoruz. Bilimin peşinde koşan yavrularımıza rehber olan başta proje sorumlumuz Esra Taş Hocama öğretmenlerimize ve projeye destek veren tüm kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyorum” dedi. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar proje sorumlusu Esra Taş''a Develi''deki görev süresi zarfı içerisinde göstermiş olduğu üstün başarı ve emeklerinden dolayı teşekkür belgesi takdim etti.

 

İlçe protokolü her stanttaki çocuk ve gençlerimizin yaptığı bilimsel çalışmalar ile tek tek ilgilenerek yapılan çalışmalar bilgiler aldı. İlçe protokolü tüm Develi halkını 28-29-30 Haziran tarihlerinde 10.00 ile 17.00 saatleri arasında bilim şenliğini kesinlikle ziyaret etmeleri tavsiyelerinde bulundu.

 

Proje kapsamındaki bilimsel söyleşileri ise Develi Mustafa Aksu Kültür merkezinde;

 

28.06.2021 tarihinde saat 13:30’da Prof. Dr. İbrahim Küçük “Milli Uzay Programı ve Dünyanın Uzaydaki Gözleri Uydular”

28.06.2021 tarihinde Saat 17:30’da Prof. Dr. Cem Vural ile “Kayseri ve Erciyes Dağı Kır Çiçekleri”

29.06.2021 tarihinde saat 14:30’da Doç. Dr. Hanife Akgül ile “Evliliği Sağlıklı Kılmanın Yolları”

30.06.2021 tarihinde 14:30’da Doç. Dr. Hanife Akgül ile “Aile ve Kendini Gerçekleştirme”

30.06.2021 tarihinde 17:30’da Prof. Dr. Osman Özsoy ile “Üreten Akıllar” gerçekleştirilecek olan söyleşi programları tüm katılımcılara açıktır