X
TR EN

Kayseri Şeker'den enerjiye dev yatırım

Kayseri Şeker Fabrikasının Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisinde 'Akışkan Yataklı Kömürlü Kazan Temel Atma Töreni' yapıldı.

 

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, burada yaptığı açıklamada,  "Bu yatırımlar ile fabrikalarımızın geleceğini kurtarıyoruz. Gerçekten heyecan verici bir gün yaşıyoruz, bu başarıda en fazla hak sahibi bizim aziz çiftçilerimiz, çalışanlarımız, bu tesislerin bugüne gelmesinde büyük emek ve gayretleri var. Bu fabrika 2011 yılında 10 bin ton pancar işleme kapasitesi varken, yapılan bu yatırımlar ile 14 bin 500 ton günlük pancar işleme kapasitesine erişti ve aynı zamanda şeker kalitesi ve işletmedeki verimi ile Avrupa Standartlarının üzerine çıkarıldı bunun da altını çizmek gerekiyor. Bu yatırımlara neden ihtiyaç olduğu ile ilgili değerlendirmeleri ifade etmem gerekirse, bu yatırım yerli linyit kömürü kullanılarak faaliyet yürütecek tabii ülkemizin doğal gazı ithal ettiğini dikkate alacak olursak, bu yönüyle enerji bağımlılığının azalmasında önemli katkı sağlayacak, enerji maliyeti düşecek, bu yatırımlar ile biz aynı zamanda bu fabrikaların geleceğini kurtarmış oluyoruz" dedi.

Törene Boğazlıyan Kaymakamı Recep Aydın, Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar,  Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Dede, Genel Müdür İsmail Gedik''te katıldı