X
TR EN

Kayseri Tarihi Ondan Sorulur: Faruk Yaman

Türkiye’de kitap arşivi yapan ilk üç kişiden biri olan Kamu Yönetim Uzmanı, Tarih Araştırmacısı ve Yazar Faruk Yaman.

Türkiye’de kitap arşivi yapan ilk üç kişiden biri olan Kamu Yönetim Uzmanı, Tarih Araştırmacısı ve Yazar Faruk Yaman.

"Faruk Yaman Kütüphanesi’nde 60 bin civarında eser mevcut" diyen Melikgazi Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Faruk Yaman, "Bu kütüphanenin en büyük özelliği 5 bin 500 adet civarında Kayseri kitapları koleksiyonu olmasıdır. Yani Kayseri’nin hafızası, bilgisi, tapusu her şeyi Faruk Yaman Kütüphanesi Kayseri koleksiyonunda yer almaktadır" ifadesinde bulundu.

Kütüphanedeki kitaplarla ilgili bilgiler veren Faruk Yaman, "Kayseri kitapları koleksiyonunda 1885’ten başlayan kitaplar mevcuttur. Bunların yaklaşık 400 tanesi Osmanlı dönemine aittir. Bunlar İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Osmanlıca dır. Daha sonra Cumhuriyet dönemine ait Kayseri’nin çok özel koleksiyonları mevcuttur" dedi.

Tarih ve Koleksiyon merakı ile ilgili bilgiler veren Faruk Yaman, “ Okuma alışkanlığım bir aile geleneği geleneğidir. Babam İsmail Yaman okumaya meraklıdır. Zaten babamdan 7 bin civarında bir kitap devir aldım. Yani Faruk Yaman kütüphanesinin temelini babamın kitapları oluşturmaktadır. Babamın memur olması nedeni ile birçok ili gezme imkânım oldu ancak her yaz tatilinde Kayseri’ye gelirdik. Kıranardı benim çok hoşuma giderdi. Kayseri’ye ve köyümü çok seviyorum. Yaz tatili dönüşü çok ağır olurdu. Belki de bu neden ile nerede bir Kayseri hakkında kitap, broşür, fotoğraf veya bayram kartpostalı bulsam alırdım. Bu ufak ufak alınan kitaplar, fotoğraflar, kartpostallar ve belgeler zaman içerisinde Faruk Yaman Kütüphanesi’ni yıllar itibari ile dev bir kitaplığa dönüştü. Bunun içinde ayrı bir yer kaplayan Kayseri Kitapları ise ayrı bir özelliği ile adeta Kayseri’nin hafıza merkezi oldu. Birçok belge ve basılı eser tek nüshadır.

Faruk Yaman Kütüphanesi’nde;

-1898 ile 1950 yıllarını ait 415 eski kayseri fotoğrafları (foto kartları),

-1950 ile 2000 yıllarını kapsayan 345 adet eski kayseri fotoğrafı

-635 adet ( 1965- 2016 yılları arasına ait ) Kayseri bayram kartpostalları

-142 adet Kayseri türkülerin yer aldığı Kayseri Plakları koleksiyonu

- 17 adet Osmanlıca Kayseri harita koleksiyonu

-368 adet Osmanlı belgelerinde Kayseri belge koleksiyonu

-267 adet Kayseri mutfak eşya koleksiyonu

-6420 adet 1885 yılından itibaren günümüze değin basılı Kayseri kitapları koleksiyonum da mevcuttur.

Faruk YAMAN Kimdir?
Kayseri Kıranardılı 1964 doğumludur.
Kamu yönetimi uzmanı, tarih araştırmacısı ve koleksiyoncudur.
İlkokulu Diyarbakır, ortaokulu Kayseri, liseyi ise Mersin’de tamamladıktan sonra,1987 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi’ni bitirdi.
Askerlik sonrası Kayseri Melikgazi Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak göreve başladı.
Halen Melikgazi Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yapmakta olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.