TR EN

Kayseri Valiliği, Kayseri Şeker ve Migros arasında protokol imzalandı

Kayseri Valiliği, Kayseri Şeker ve Migros arasında bölgesel kalkınmaya hız verecek tarımsal projeleri hayata geçirmek amacıyla iş birliği anlaşması imzalandı.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, "Kayseri Şeker''e bağlı üreticilerimizle Migros''u bir araya getirerek bölgesel bir kalkınma hamlesi gerçekleştirmek üzere iş birliği yaptık" dedi.

Bölgenin verimli toprakları ve yerel ürünleriyle önemli ekonomik ve tarımsal zenginliğe sahip olduğunu belirten Vali Çiçek, “Yerel üretimin desteklenmesi amacıyla üreticilerimize bedelsiz tohum ve kamu teşvikleri sağlıyoruz. Kayseri Şeker’e bağlı üreticilerimizle Migros’u bir araya getirerek bölgesel bir kalkınma hamlesi gerçekleştirmek üzere iş birliği yaptık. İlimizde şeker pancarından sonra nadasa bırakılan tarlaların verimini artırmak üzere ekim planlamasında ürün çeşitlemesi yaparak yeni ürünlerin üretimine başlayacağız. Tarımsal kalkınmayla çiftçinin gelirinin artması, ürünlerin kalite ve standartlarının yükseltilerek Türkiye çapında satışa sunulması açısından bu iş birliğinin yararlı olacağına inanıyoruz. Migros ve Kayseri Şeker ile bir araya gelerek imzaladığımız iyi niyet sözleşmesinin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ise, “Türkiye’nin en büyük çiftçi kooperatiflerden Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin uluslararası değere sahip markası Kayseri Şeker olarak, çiftçilerimiz, mühendislerimiz ve tüm çalışanlarımızla birlikte ülkemizin sürdürülebilir tarımsal geleceğine yatırım yapıyoruz. Bünyemizde 14 bin sözleşmeli çiftçi olmak üzere 30 bin üyemiz var. Üç büyük fabrikamız, Ar-Ge projelerimiz, doğa, iyi tarım ve kaliteli üretim esaslı sürdürülebilirlik politikalarımızla, çiftçilerimize değer yaratıyoruz. Su ve enerji kaynaklarımızı koruyarak sürdürülebilir tarımı, sağlıklı ve güvenli gıda üretimi destekliyoruz. Akıllı ve iyi tarım uygulamalarıyla sürdürülebilir üretim, yerli tohum çalışmaları, dijital entegrasyon, finansal desteklerle çiftçinin güçlenmesi odaklandığımız alanlar. Aynı zamanda kamu ve özel girişimlerle katma değerli iş birlikleri gerçekleştirerek çiftçilerimize güç vermeye ve bölgemizin kalkınmasına destek olmaya devam ediyoruz. Bugün imzaladığımız bu protokolle de bölgemizin ekonomisine değer yaratacak başarılı yerel projeler hayata geçireceğimize inanıyoruz” dedi.