X
TR EN

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Valiler Kararnamesi

Kayseri’ye birçok vali geldi gitti. Benimde gazetecilik mesleğine başladığım 1996 yıllarından bu güne kadar değişen valisi sayısı oldukça fazla.

Erkinbeğ Uygurtürk ün Köşe Yazısından alınmıştır.

 

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Valiler Kararnamesi

Kayseri’ye birçok vali geldi gitti. Benimde gazetecilik mesleğine başladığım 1996 yıllarından bu güne kadar değişen valisi sayısı oldukça fazla. Kayseri’ye atanan bu valiler arasında kimisi çok sevildi ve Kayseri’den ayrılmalarının üzerinden yıllar geçse de hala güzel bir şekilde yâd ediliyor. Kiminin ise esamesi bile okunmuyor.  İşte Kayseri’de çok sevilen Valiler arasına önemli bir yere gelen Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’ten biraz bahsetmek istiyorum.

***

Gökmen Çiçek, Afyonkarahisar’dan Kayseri’ye atandığı 2022 yılından bu güne kadar Şehrinin yönetiminde sadece bir vali olmanın ötesinde, adeta Kayseriliden çok Kayserili gibi bu şehrin her sorunuyla yakından ilgileniyor. Göreve geldiği günden itibaren sadece koltuğunu doldurmakla kalmayıp, Kayseri nin hemen hemen her bölgesinde vatandaşlarla etkileşime giren bir yönetici portresi çizmesi de takdir edilen davranışlarının başında geliyor.

***

Vali Çiçek in halkla ilişkilerindeki başarısı, sadece samimiyetinden değil, aynı zamanda şehre karşı olan derin sevgi ve bağlılığından kaynaklanıyor. Her fırsatta Kayseri nin sokaklarında, pazar yerlerinde halkla iç içe olması vatandaşların takdirini kazanmıyor da değil.

Bütün bunların yanında Kayseri nin sosyal ve kültürel hayatına katkı sağlamak için verdiği çabalar da göz ardı edilemez. Özellikle Erva Spor Okulları gibi gençlerin spor ve kültürel faaliyetlere katılımını teşvik eden projeler, Çiçek in şehre kattığı değerin sadece bir parçası. Sporun gençler üzerindeki olumlu etkilerini her fırsatta vurgulayan Çiçek, Kayseri nin spor alanında da önemli bir merkez olmasını hedefliyor.

***

Ayrıca, şehrin tarihi ve kültürel mirasını tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinliklere verdiği destekle de dikkat çeken Vali Çiçek, Kayseri nin adını daha geniş kitlelere duyurmak için aktif bir rol üstleniyor. Kayseri’nin turizm potansiyelini daha fazla harekete geçirmek büyük çaba harcayan Vali Çiçek’in başarısı, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç olmak üzere şehrin önde gelenleri ile iyi ilişkiler kurması ve ortak hareket etmesi ile doğru orantılı diyebiliriz.

***

Sonuç olarak, Gökmen Çiçek in Kayseri de oluşturduğu bu pozitif dalganın altında, şehrin gençleri için eğitim ve sporu teşvik eden, kültürel mirası tanıtan ve halkın sorunlarına duyarlı bir vali olması yatıyor.  Valiler Kararnamesi’nin konuşulduğu şu günlerde, şehrimizin siyasileri başta olmak üzere tüm yöneticilerinin Kayseri’nin  bu kararnamede yer almaması için gayret etmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Kayseri’ye böyle valiler zor geliyor. Vesselam.