X
TR EN

Kayseri’ye böyle projeler lazım

.

Erkinbeğ Uygurtürk ün Köşe yazısı ndan alınmıştır

 

Kayseri deninde akla Anadolu’nun göbeğinde kendi yağıyla kavrulan, sanayisiyle gelişmeye çalışan, Erciyes ile Turizm atağı yapan ama eğitim konusunda öğrencilerinin iyi okullarda okumak için başka şehirlere gittiği gibi bir algı var.

***

Geçmişte olan bu algı, artık geçerliliğini yitirmiş ve Kayseri dışarıdan okumaya gelen birden fazla üniversitesi olan binlerce öğrenciyle dolmuş durumda.

***

Peki, öğrenci demişken, Kayseri’de eğitim yatırımları ne âlemde diye bir bakmak istedim.

Kayseri’de Dr. Mustafa Palancıoğlu ismini duymuşsunuzdur. Kendisi Melikgazi Belediye Başkanı.

Daha önce Talas Belediye Başkanlığı da yaptı. Efendi kişiliği ve değişik projeleri ile Melikgazi’ye değer katmak için çalışan bir insan.

Rutin belediyecilik hizmetleri denilen yol, kaldırım, park vs. gibi çalışmaların yanında onlarca sağlık ocağı, okul yaptıran veya ön ayak olan bir insan. Akıl küpü kütüphanelerle gençlere yeni bir mekân kazandıran, Çarşı Melikgazi projesi ile de Kayseri’ye farklı bir hava getirmeyi amaçlayan bir kişi.

Seversiniz ya da sevmezsiniz. O sizin takdiriniz ama bir söz var ya “ Yiğidi öldür hakkını yeme” sadece muhalefet olmak için eleştirenler var. Ben onları ciddiye bile almıyorum. Neyse konumuz dağılmadan Mustafa Palancıoğlu’nun son projelerinden birisinden bahsetmek istiyorum.

Başkan Palancıoğlu’nun, çok önem verdiği ve üzerinde titizlikle durduğu “Havacılık ve Uzay Lisesi” projesi.


Kayseri nin tayyare fabrikası ile birlikte başlayan havacılık geçmişine büyük katkı sağlayacak olan bu proje ile gençlerin havacılık ve uzay konusunda kalifiye eleman olarak yetişmesi için büyük bir adım olarak görülmesi gerekir.
***
Başkan Palancıoğlu, projesiyle ilgili bilgi verirken, Türkiye deki birçok tesisi gezerek incelemeler yaptıklarını ve projeye son şeklinin verdiklerini ifade ederek, “Kayseri ye inşallah devrim niteliğinde, çok büyük bir ivme kazandıracak. Özellikle istihdam konusunda Kayseri nin istihdamına katkı veren lisesi olacak. Havacılık ve uzay konusunda da Kayseri’yi merkez yapma yolunda en büyük katkıyı sunacak bir lise olacak inşallah. Burası Fen Lisesi formatında müfredatında İngilizce hazırlık da olmasını istiyoruz. Dolayısıyla havacılık konusunda ses getirecek çok büyük bir proje olacak. 25.000 metrekare alanda hangarlarıyla, uçak bakımlarının ve tamirlerinin, parça üretimlerinin çocuklara gençlerimize öğretileceği bir merkez olacak. Üniversitedeki fakültemizin de savunma ve uzay ile ilgili birimlerinin de burada çeşitli atölye faaliyetlerine katılacağı, özellikle Savunma Bakanlığından burada eğitim, staj ve diğer destekleri alacağımız ve iş garantisi olan bir yer olacak” dedi.
***
Şuanda ihaleye hazır duruma gelen proje ile buradan yetişecek Kayserili gençlerin ülkemizin savunmasında göğsümüzü kabartan İHA ve SİHA’ları yapan ekibin içinde olması ya da yeni projeler ortaya çıkarması hepimizi mutlu etmez mi?

***

Sonuç olarak gerçekten bittiğinde hem içerik hem de okulun şekli itibariyle ( Okulun dış görünüşü de ayrı farklı. Sizin için yazını içerisine bir görsel ekledim)  çok güzel ve Kayseri’ye yakışır bir proje olacağı aşikâr.

Başta Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu olmak üzere okulun yapımına destek olacak hayırsever Mehmet Altun ve emeği geçen herkese teşekkür etmek lazım. Kayseri’nin böyle projelere ihtiyacı var. Devamı da gelir inşallah diyerek güzel Kayserimiz için kim hayırlı bir iş yapıyorsa yolu da bahtı da açık olsun. Vesselam.

Yazının tamamı için

https://www.citykayseri.com/yazarlar/erkinbeg-uygurturk/kayseriye-boyle-projeler-lazim