X
TR EN

Kayseri'ye iki büyük yatırım Tuna Life Center AVM ve Erciyes Kültür Merkezi

Uzun yıllar Almanya’da inşaat sektöründe faaliyet göstermiş işadamı Orhan Tekin, “Başarılı ekonomisi, her yıl artan nüfusu, nitelikli ve rekabetçi iş gücü, liberal ve yeniliklere açık yatırım ortamı bizim Kayseri’mize yatırım yapmamızdaki önemli etkenlerdendir” diyerek Kayseri’ye iki büyük yatırım yaptı. Bizde Orhan Tekin ile güzel ve keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

İşadamı Orhan Tekin’den Kayseri’ye iki büyük yatırım

Tuna Life Center AVM ve Erciyes Kültür Merkezi

Röportaj: Erkinbeğ Uygurtürk

Uzun yıllar Almanya’da inşaat sektöründe faaliyet göstermiş işadamı Orhan Tekin, “Başarılı ekonomisi, her yıl artan nüfusu, nitelikli ve rekabetçi iş gücü, liberal ve yeniliklere açık yatırım ortamı bizim Kayseri’mize yatırım yapmamızdaki önemli etkenlerdendir” diyerek Kayseri’ye iki büyük yatırım yaptı. Bizde Orhan Tekin ile güzel ve keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

İşte bu söyleşimizden bazı notlar:

 

Orhan Bey, ilk olarak sizi tanıyabilir miyiz ?

1973 Almanya doğumluyum.  Almanya’da eğitim-öğretim hayatını tamamladıktan sonra uzun yıllar inşaat sektöründe faaliyet gösterdim. 2015 yılında yatırımımızı  Türkiye''de yapmak, vergimizi ülkemize kazandırmak üzere projeler üretmeye başladım.

 

Kayseri’ye yaptığınız yeni ve farklı konseptteki AVM yatırımınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

 

 

Kayseri’ye değer katarak öncü yaşam merkezi olma” vizyonu ve “standartları yükseltme” misyonuyla çalışmaları hızla süren TUNA LIFE CENTER AVM’miz, şehrin yeni cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Alışılagelmiş AVM konseptinden tamamen farklı tasarlanan ve dünya markalarına ev sahipliği yapacak olan merkezimiz, modern mimarisi ve şehrin yıldızı gibi parlayacak özel konumu ile misafirlerine,  “Salt alışveriş yapmaktan ziyade, kaliteli vakit geçirme” seçenekleri sunacak.

Konumuyla yakaladığı avantajı mağaza çeşitliliği ve sosyal donatıları ile taçlandıran merkezimiz, konforu ve alışveriş keyfini bütünleştirmeyi hedefliyor.

 

Erciyes Kültür Merkezini de siz işletiyorsunuz. Neden “Erciyes” ismini koydunuz ve kültür merkezi ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

 

Aslında Kayseri’yi anlamak biraz da Erciyes’i anlamaktan geçiyor. Erciyes’in Kayseri üzerindeki etkisi ve belirleyiciliği, şehrin görünümü, kültürü, sanatı ve hatta toplumsal karakteri ile de yakından ilgili.

Merkezimiz konserler, tiyatrolar, toplantılar, sergiler, gösteriler gibi pek çok etkinliklere ev sahipliği yaparken yurt içi ve yurt dışından sayısız kişiyi ağırlamaktadır.  Bu kapsamda Erciyes isminin dilden dile dolaşmasını sağlamak ve şehrimizin bir diğer önemli kurumu olan ve ülkemizin köklü üniversitelerinden kabul edilen Erciyes Üniversitesine de hoş bir atıfta bulunmak amacıyla Kültür Merkezimizin ismini ‘Erciyes’ olarak belirledik.

Erciyes Kültür Merkezimiz,kültür-sanat ve eğlence anlayışının yanı sıra bünyesinde yer alan otel ilemisafirlerine konaklama imkanı da sunuyor. Toplantı ve konferans salonlarına ek olarak 1.617 kişilik kapasitesiyle Türkiye''nin en büyük oditoryum sahnesinden birine sahip.

Açılışımız ile birlikte kısa süre zarfında birçok ünlü ismin konserlerine, çeşitli kongrelere,toplantılara, sergi, tiyatro ve talkshowlara ev sahipliği yapmıştır.

 

AVM olsun, EKM ( Erciyes Kültür Merkezi) olsun yatırım için neden Kayseri’yi tercih ettiniz?

 

Anadolu’da kadim bir ticaret merkezi olan Kayseri, 5 bin yıl öncesinden günümüze pek çok uygarlığa, ilim ve devlet adamına ev sahipliği yapmıştır.Kayseri’miz Türkiye’nin kültür, sanat, bilim ve turizm merkezlerinden birisidir.

Başarılı ekonomisi, her yıl artan nüfusu, nitelikli ve rekabetçi iş gücü, liberal ve yeniliklere açık yatırım ortamı bizim Kayseri’mize yatırım yapmamızdaki önemli etkenlerdendir.

 

Size göre Erciyes Kayak Merkezinin turizm sektörüne katkıları nelerdir?

Bildiğim kadarı ile Erciyes Kayak Merkezine bugüne kadar 200 milyon doların üzerinde yatırım yapılmıştır. Dünyanın sayılı kayak merkezleri arasında olan Erciyes, şehir ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Dolayısıyla Anadolu ekonomisinin merkezinde yer alan Kayseri, bölgenin en güçlü turizm merkezlerinden de birine sahip. Ulaşım açısından bakıldığında Anadolu’nun tam ortasında bulunması ve pek çok havalimanından olduğu gibi İstanbul’dan da her gün çok sayıda tarifeli uçak seferinin bulunması Erciyes’in kış turizmi pazarındaki rekabet gücünü artırmaktadır. Şehir merkezine 25 dk. gibi kısa bir mesafede olması ve şehir içinden de toplu taşıma imkanlarıyla gidilebilmesi Erciyes’in bir diğer konum avantajıdır.

Kayak merkezinin şehre olan bu kısa mesafesi de gelen ziyaretçilerin Kayseri’nin tarihi dokusu, yöresel kültürü, gastronomi alanındaki lezzetlerinin tadılması gibi birçok turizm gezisine olanak sağlamaktadır. Buna istinaden Erciyes Kayak Merkezi’nin turizm açısından yadsınamaz bir öneme sahip olduğunu düşünüyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Kayseri halkının yaşam kalitesini yükseltmek, taleplerini yerine getirmek, sosyal ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla bir yola çıktık. Umarım şehrimizin sosyal hayatının hareketlenmesine istenilen katkıyı sağlayabilir ve beklentileri karşılayabiliriz. İlgisini ve desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.