X
TR EN

TMMOB'dan Kayseri Ticaret Odası ile ilgili sert açıklama

Türk Mühendis ve Mimarlar Odalar Birliği’ne (TMMOB) bağlı meslek odaları tarafından, Kayseri Ticaret odası seçimleri sonrası yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapıldı.

Türk Mühendis ve Mimarlar Odalar Birliği’ne (TMMOB) bağlı meslek odaları tarafından, Kayseri Ticaret odası seçimleri sonrası yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapıldı.

11 Odanın imzaladığı ortak bildiri de , " ikbal peşinde koşmak, milli manevi değerlerimizin en önemlisi olan ahde vefa ilkesini yok saymak, bizlerin kabul edemeyeceği, bağışlayamayacağı bir durumdur" ifadeleri dikkatlerden kaçmadı.

Meslek odaları tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "TMMOB’ye bağlı mimar, mühendis ve şehir plancıları odalarının toplantısı 17 Ekim 2022 tarihinde yapılmıştır. Toplantıda kısa süre önce yapılan, üyelerimizin çoğunun da mensubu bulunduğu Kayseri Ticaret Odası seçimleri başta olmak üzere gerçekleşen borsa ve odaların seçimleri akabinde yaşananlardan sonra aşağıdaki basın metnini yayınlama gereği duyulmuştur. Tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz. Meslek odaları mesleki ilke ve ahlak kurallarını, içinden çıktıkları milletin ortak değerleri ve ahlakını zemin kabul ederek inşa ederler. Tutum, tavır ve davranışları da buna göre şekillenir. Seçime birlikte girdiği ekip arkadaşlarını, seçimleri kazandıktan sonra saf dışı bırakarak, ikbal peşinde koşmak, milli manevi değerlerimizin en önemlisi olan ahde vefa ilkesini yok saymak, bizlerin kabul edemeyeceği, bağışlayamayacağı bir durumdur. Güzide kurumlarımızda ilkesiz ve tutarsız davranışların olması, bütün kamuoyu gibi bizleri de derinden yaralamıştır. Hem kişisel hem de toplumsal ahlakın ve düzenin yegâne teminatı, toplum sözleşmesinin dayanağı olan ‘Ahde Vefa İlkesinin’ önemine olan inancımızı yeniden teyit eder, aksine davranışları kınadığımızın bilinmesini isteriz.”

Açıklamaya imza atan Odaların isimleri 
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği
Elektrik Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği
Gıda Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği
İnşaat Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği
Kimya Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği
Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi
Mimarlar Odası Kayseri Şubesi
Orman Mühendisleri Odası İl Temsilciliği
Peyzaj Mimarları Odası Kayseri İl Temsilciliği
Şehir Plancıları Odası Kayseri Şubesi
Ziraat Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi