X
TR EN

Turhal Şeker'de pancar alımları başladı

Turhal Şeker Fabrikası’nda 89’uncu pancar alım kampanya için tören düzenlendi.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’ın ev sahipliğindeki törene Ak Parti Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki’nin de katıldığı programı, Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, TBMM anayasa Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler, İl Genel Meclisi Başkanı Erol Duyum, Ak Parti Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir ile birlikte pancar üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Hüseyin Akay, burada yaptığı konuşmada, " Turhal Şeker Fabrikası''na birlikte omuz vererek bugüne getirdik. Bugüne gelirken 4 yıllık süre içerisinde borcunu bitirdik Allah''a şükür. 569 milyon gibi bir bedelle alınmıştı. Tabii bunun faizleri vardı. Yenileme yatırımları oldu. Eskimiş bir fabrikaydı. Yenilenmesi gerekiyordu, çehresinin değişmesi gerekiyordu. Turhal''da yaşayanlar, Tokat bölgesinde yaşayanlar, aziz çiftçilerimiz ve bu bölgenin değerli insanları burada yapılanları gayet net bir şekilde görüyorlar, biliyorlar. Tüm bunları büyük emek vererek, büyük gayret göstererek başardık. Bu fabrikayı yeniliyoruz. Her geçen gün yeniliyoruz. Bugüne kadar aşağı yukarı ödenen anapara, faiz ve diğer ihtiyaçlarının yanında yenileme yatırımı olarak 110 milyon gibi bir bedel harcandı" dedi.

Ak Parti Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki’de yaptığı konuşmada, " Turhal Şeker Fabrikası yenilenmiş, büyümüş yüzlerce kardeşimiz buradan ekmek yiyor ve Turhal''ın ekonomisine de katkıda bulunuyor. Bunlarla elbette ki iftihar ediyoruz. Emeği geçen başta Hüseyin Akay olmak üzere bütün arkadaşlarımıza, bölge siyasetçisi kardeşlerimize, tabii ki bu konuda irade ortaya koyan Cumhurbaşkanımıza da çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol üyelerinin katılımını kampanya açılışı için kurdele kesimi yapıldı. Ayrıca fabrikaya kampanyanın ilk başvuru sahiplerine de hediye verildi.