TR EN

Yargı, Boydak Holding'in hisselerinin müsaderesine onay verdi

Yargı, eski ismiyle “Boydak Holding” hakkında kararını verdi. 35 şirkete ait olan hisselerin müsaderesine hükmedilmesini onadı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski ismiyle “Boydak Holding” hakkında kararını verdi. Daire, sanıklara ait holding ve şirketlerin iyi niyetli üçüncü kişilerin hakları saklı kalmak kaydıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu na (TMSF) devredilen, aralarında Boydak Holding A.Ş, Merkez Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve İstikbal Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin de olduğu 35 şirkete ait olan hisselerin müsaderesine hükmedilmesini onadı. Heyet ayrıca, sanıklar Memduh, Hacı, Şükrü, Mustafa, Bekir, İlyas ve Erol Boydak ile Murat Bozdağ a 7 ile 18 yıl arasında “Silahlı terör örgütü yöneticiliği” ve “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlarından verilen mahkumiyet hükümlerini de onadı.

FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında "Boydak" Holding yöneticileri, "Silahlı terör örgütü yöneticiliği" ve "silahlı terör örgütüne üyelik" suçlarından Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesince yargılandı.

Mahkeme, 12 Temmuz 2018 de eski Boydak Holding üst yöneticisi Memduh Boydak a "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan 18 yıl, holdingin eski yöneticileri Mustafa, Bekir, Erol ve İlyas Boydak ile Murat Bozdağ a "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7 yıl 6 şar ay, holdingin eski yönetim kurulu başkanı Hacı Boydak a aynı suçtan 11 yıl 10 ay 15 gün, eski holding yöneticisi Şükrü Boydak a ise aynı suçtan 10 yıl hapis cezası verilmesine hükmetti.
Daire heyeti ayrıca, söz konusu sanıklara ait holding ve şirketlerin iyi niyetli üçüncü kişilerin hakları saklı kalmak kaydıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu na (TMSF) devredilen aralarında Boydak Holding A.Ş, Merkez Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve İstikbal Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin de aralarında olduğu 35 şirkete ait olan hisselerin müsaderesine hükmedilmesini de onadı.


Kararda, "FETÖ/PDY nin gelir kaynakları somut dosya ve örgütle irtibat ve iltisakı tespit edilen sanıklar bakımından birlikte bir değerlendirme yapıldığında sanıkların sahip olduğu ekonomik değerleri örgüt faaliyetine özgüledikleri ve suç islenmesine tahsis ettikleri, örgütün finansmanında ODAK konumuna geldiklerini söylemek isabetsiz olmayacaktır" ifadelerine de yer verildi.

kaynak:sabah gazetesi