X
TR EN
Erkinbeğ Uygurtürk

Erkinbeğ Uygurtürk

AK Parti Kongresi ve Mehmet Özhaseki

AK Parti Büyük Kongresi yarın yapılacak. Kayseri teşkilatı neredeyse tam kadro Ankara’da hazır bulunacaklar. 

AK Parti’nin bu kongresi diğer yıllara nazaran çok daha önemli. Çünkü Türkiye tam anlamıyla bir eşikten geçiyor.

İktidar partisi kendini seçime götürecek kadroları belirleyecek.

Ayrıca ekonomik anlamda zor günler geçiren ülkenin yönetimsel anlamda sıkıntılarını da bertaraf etmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kongre sonrasında kabine de önemli değişiklikler yapacağı biliniyor.

İşte tam bu noktada AK Parti yönetiminde ve kabine de kimlerin olacağı merak konusu.

Sosyal medyada bir kabine listesidir aldı başını gidiyor.

Herkes bir cetvel yapmış kafasından. Tabi ki bunlara itibar edilir mi bilinmez.

Bu kongrenin Kayseri açısından önemi de oldukça büyük.

Uzun zamandır AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Mehmet Özhaseki’nin Bakan olma ihtimali oldukça yüksek.

 Ankara kulisleri Özhaseki’nin kabineye girmesine neredeyse kesin gözü ile bakıyor.

Bence de Özhaseki’nin mutlaka kabine de olması gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde sevdiğim bir abimizle yaptığımız sohbette Mehmet Özhaseki’yi bazı kesimler sevmese de, Özhaseki’nin hem Kayseri hem de ülke siyasetinde önemli bir yeri olduğu vurgusunu yaptı. Bende aynen katılıyorum.

Kayseri’de 20 yılı aşkın bir süre Belediye Başkanlığı, Bakanlık, parti genel Başkan yardımcılığı yapmış biri kişi.

Siyaseti de çok iyi bilen bir kişilik.

Mevcut kabineye baktığımızda bazı bakanların siyasi geçmişleri olmadan hizmet etmeye çalıştıkları ortada. Parti içinde de bu bakanların yaptığı ve takındıkları tutumlardan rahatsız olan bir kesim var. Çünkü bu insanlar siyaseti bilmediği için vatandaşla nasıl iletişim kuracaklarını tam anlamıyla bilmiyorlar. Bu mihvaldeki bakanların yeni kabine de olmayacağını düşünüyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Mehmet Özhaseki’ye olan güveni de tüm parti kadroları tarafından biliniyor. MHP Kurultayına gönderilen 3 isimden biri olan Özhaseki’yi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parti yönetimine almaması büyük ihtimal. AK Parti içinde, Özhaseki’nin Parti yönetimine alınmamasının Erdoğan tarafından kabine de görev verileceği şeklinde yorumlanması gerektiği yönünde.

Doğru tespit.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti yönetimindeki isimlere kabine de istisnalar hariç görev vermeme prensibinde. Onların partide hizmet etmesi taraftarı.

Sonuç olarak yarın yapılacak olan AK Parti Kongresi Türkiye açısında da oldukça önemli. Kongre sonunda kimin bakan olacağı da belli olacak. Bir gün daha bekleyip göreceğiz vesselam.