X
TR EN
Erkinbeğ Uygurtürk

Erkinbeğ Uygurtürk

AK Parti'de Değişim Rüzgarları: Kayseri'de Fatih Üzüm Kalacak mı?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından AK Parti'de "milletin verdiği mesaj" doğrultusunda değişime gidileceğini açıkladı. Seçimlerde istenilen başarıya ulaşamayan bazı il başkanları görevden alındı ve yerlerine yeni isimler getirildi.

Geçtiğimiz günlerde partide yedi il başkanlığına yeni isimler getirilirken, son olarak Şanlıurfa'da da il başkanı görevden alındı. Parti Genel Merkezi tarafından başlatılan bu değişim süreci, Kayseri'de de çeşitli senaryoların konuşulmasına neden olmuştu ve olmaya devam ediyor. AK Parti Kayseri İl Başkanı Fatih Üzüm'ün görevden alınacağı ve yerine atanacak isimin bile belli olduğu iddiaları daha önce kulislerde konuşulan bir konuydu.

Ancak bir burada bir parantez açmak gerekirse; Fatih Üzüm, Şaban Çopuroğlu'ndan sonra il başkanlığı koltuğuna oturdu ve oldukça hareketli bir döneme denk geldi. Genel seçimler, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve yerel seçimler derken, Üzüm partisi için elinden geleni yaptı ve yapmaya devam ediyor. Seçim döneminde gece gündüz demeden ilçe ilçe gezerek vatandaşlarla buluştu ve şehirde esnafları sürekli ziyaret etti.

Bazılarına göre bu çabalar yeterli olmayabilir. Doğrudur da.

Seçimlerde Kayseri'de AK Parti'nin oyları düştü. Ancak bu düşüş, ne Fatih Üzüm'ün ne de belediye başkan adaylarının suçu. Bu, Türkiye genelinde AK Parti politikalarına bir tepki olarak illere yansıyan bir sonuç olarak değerlendirilebilir. Başkan Üzüm’e de birkaç tavsiyede bulunmak gerekirse, esnaf ve sanayici ziyaretleri doğu ama vatandaşlara da zaman ayırması gerekir. Mesela bir öğle vakti Cumhuriyet meydanında kalenin yanında oturan yüzlerce kişi var aralarına karışarak bir sohbet fena olmaz. Kafelerde oturan gençlerle bir sohbet ve onlara ikram çok hoş olur gibi…

Sonuç olarak, AK Parti İl Başkanı Fatih Üzüm'ün görevden alınmasını bekleyenler biraz daha beklemek zorunda kalacak gibi görünüyor. Olası bir değişiklik durumunda, Üzüm'ün yerine geçecek birkaç isim var. Ancak bu isimleri şimdiden zikretmek doğru olmaz. Siyasette 24 saatin bile uzun bir zaman olduğu söylenir. Bekleyip göreceğiz. Ancak Fatih Üzüm'ün görevden alınması, hem yönetim kurulu içinde hem de parti tabanında hoş karşılanmayacak bir hamle olur. Bu durumu, AK Parti içindeki etkin Kayserili isimler de gayet iyi biliyor olmalı.

Bu değişim rüzgarları Kayseri'yi nasıl etkileyecek, hep birlikte şahit olacağız. Siyasetin karmaşık ve komplocu yapısı içerisinde bekleyip göreceğiz. Vesselam.