X
TR EN
Erkinbeğ Uygurtürk

Erkinbeğ Uygurtürk

Bakan Akar, Özhaseki ve Başkan Büyükkılıç

Başlıkta yazdığım gibi bu üç isim Kayseri için son derece önemli. Neden mi? Yazımın devamında anlatmaya çalışacağım.

Milli Savunma Bakanı Orgeneral Hulusi Akar, belki Genel Kurmay Başkanlığı zamanında konumu gereği Kayseri ile ilgili çok ön plana çıkan bir isim değildi. Ancak ne zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Milli Savunma Bakanı olarak görevlendirildi işte o zaman Kayseri’de adını duymayan kalmadı neredeyse.

Bakan Akar, göreve geldiğinden beri hem Türkiye için hem de memleketi olan Kayseri için gece gündüz çalışan bir isim. Kayseri için önemli olan birçok projede hep en ön saflarda çalışıyor. Hava İkmal arazisinin Millet Bahçesi olması, Yeni Hava Limanı Binası, Raylı sistem güzergahının Nuhnaci Yazgan Üniversitesi ve Şehir Hastanesini de içine kapsayacak şekilde genişletilmesi, Savunma Sanayi ile ilgili yatırımların Kayseri’ye gelmesi ve son olarak da Hızlı Tren Hattı’na Kayseri’nin de dahil edilmesi gibi bir çok projede Ankara’da kulis yapan, bakanlarla görüşen bir kişi olarak memleketine borcunu ödüyor. Allah (cc) kolaylık versin.

Eski Bakan ve şimdilerde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olan Mehmet Özhaseki’nin de hakkını teslim etmek gerekir. Kayseri’de uzun yıllar belediyecilik yapan ve sonrasında Bakanlık görevinde bulunan Özhaseki’de, Hulusi Akar ile birlikte Kayseri’nin menfaatleri için çalışan ve Ankara’da çok etkin bir isim olarak ön plana çıkıyor. Hatta adı kabine değişikliği olması durumunda yeniden Bakan olarak zikredilen Özhaseki, deneyimi ve etkinliği ile Kayseri’den kim yanına giderse onun sorununu çözmek için gayret gösteriyor. Şimdilerde Koronavirüs hastalığı ile mücadele eden Mehmet Özhaseki’ye ve tüm hastalarımıza Allah (cc) acil şifalar versin.

Şimdi gelelim Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a.

Memduh Başkan Melikgazi Belediye Başkanlığı döneminde edindiği tecrübeleri Büyükşehir koltuğuna oturduğu zamandan bu güne kadar Kayseri için çalışan ve halkında sevdiği bir isim. Özellikle son dönemde Kayseri için bir birinden önemli projelerin ya tamamladı ya da temelini attı. En son Yeni Hava Limanı temel atma töreninde Ulaştırma Bakanı’na ısrarla Hızlı Treni hatırlatması da dikkatlerden kaçmadı. Hızlı Tren ile ilgili Cemiyet Başkanımız değerli ağabeyim Veli Altınkaya sürekli yazıyor, çiziyor. Son durumu ve neler olacağı ile ilgili dileyenler onun Kayseri haber internet sitesinden yazılarına bakabilir.

Neyse konumuza dönecek olursak; Memduh Başkanı zaman zaman eleştirenler oluyor. Olması da gayet normal. Ancak eleştirirken iftira boyutuna varmadan hakkıyla eleştirmek gerekir.

Mustafa Kemal Paşa Bulvarından Havaalanına giden yolun Mevlana ve diğer mahallelere kapatmayı eleştirebilirsiniz. Yada Şehir Hastanesi önüne yapılan kavşağa ne gerek vardı? diyebilirsiniz. Ancak çalışmıyor, Kayseri’nin projelerini Ankara’da takip etmiyor diyemezsiniz ki Memduh Başkan Ankara’da her projeyi yakından takip eden yukarı da yazdığımız iki isim olan Mehmet Özhaseki ve Hulusi Akar ile sürekli irtibat halinde olan bir isim.

Daha geçtiğimiz hafta 25 milyon TL’lik Bekir Yıldız Bulvarı-Şehir Hastanesi Katlı Kavşak-Kuzey Çevre Yolu Bağlantısı, Şehir Hastanesi Katlı Kavşağı 4. Kolu, Osman Kavuncu Bulvarı-Bekir Yıldız Bulvarı Bağlantı Yolu ve Osman Kavuncu Bulvarı-Serbest Bölge Bağlantı Yolu’nun açılış töreni yapıldı. Talas’tan Şehir Hastanesine uzanacak Raylı Sistemin temeli atıldı. Dün Hasta yakınları için Misafirhane temeli atıldı.

Neredeyse hemen hemen hergün bir açılış ve temel atma var.

Memduh Başkan bütün bu işlerle uğraşırken bir yandan da Kayseri’nin turizmden hak ettiği payı alması için gayret gösteriyor.

Erciyes A.Ş. Başkanı Murat Cahit Cıngı ile sürekli irtibat halinde.

Erciyes ve Kapadokya’nın Kültür ve kış turizminde ortaklık yapması için ziyaretler ve toplantılar yapıyor.

Erciyes’te sıcak su aramaları devam ediyor. Memduh Başkanını uğraştığı Yüksek İrtifa Kamp Merkezi ve bunun gibi birçok proje ve çalışma sayılabilir ama şimdilik yeter.

Neyse; sonuç olarak bu şehir için kim iyi anlamda bir çivi çakıyorsa alkışlamak ve desteklemek gerekir. Kimde perde arkasından iş çevirmeye ve şehre ve içinde yaşayanlara ihanet ediyorsa ona da gereken tepkiyi göstermek gerekir. Çünkü başka Kayseri yok.

Vesselam.