X
TR EN
Erkinbeğ Uygurtürk

Erkinbeğ Uygurtürk

Kayseri ve Kış Turizmi

Çok ciddi turizm zenginliklerine sahip Türkiye’nin bu zenginliklerini büyük yatırımlarla ortaya çıkarması turizm potansiyelini daha da arttıracaktır. Deniz-güneş-kum turizminde ülkemizin yakaladığı başarıyı alternatif turizm dalları olarak isimlendirdiğimiz kış turizmi, kültür turizmi, yayla turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi gibi çok farklı turizm dallarına yaygınlaştırdığımız takdirde turizm sektöründeki başarılı grafiğimiz artarak devam edecektir. Kış turizmi, kültür turizmi, spor turizmi, av turizmi için ülkemize gelenlerin aynı zamanda günün önemli bir kısmını da alışveriş yerlerinde, şehirlerde gezerek, o yerin kültürünü tanıyarak, kapalı ve açık çarşılarında alışveriş yaparak geçirdiklerini ve bunun da ülkemize çok daha fazla turizm geliri bıraktığını görüyoruz.

Kayseri il merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Erciyes Dağı, 3.917 metreye ulaşan zirvesiyle İç Anadolu bölgesinin en yüksek dağıdır. Uzaklaştıkça yakınlaşan yakınlaştıkça uzaklaşan dağ olarak isimlendirilen Erciyes, kış turizminde önemli bir yere sahiptir. Büyük çapta Ulusal ve Uluslararası spor olaylarına ve uzun vadede Dünya Şampiyonası ve hatta Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yaparak Kayseri’yi, Türkiye’nin kış sporları merkezi haline getirmek amacındayız. Kış Sporları ve kış turizmini, Kayseri kimliğinin önemli bir parçası haline getirme vizyonu ile başlatılan Erciyes Master Planı ile Erciyes’in kış turizminde hak ettiği yeri alması amaçlanmıştır.

Erciyes dendi mi  elbette çok şey aklımıza gelecektir. Sönmüş bir “küme volkan” olan dağın, volkanik patlamaları günümüzden 30 milyon yıl önce başlamıştır. Dağın sel yatakları ile derin biçimde yarılmış, yer yer üst üste kubbelerden ve sırtlardan oluşmuş doruklarında, kabaca doğu-batı doğrultulu bir eğim uzanmakta ve bu eğim üzerinde iki tepe bulunmaktadır. Bunlardan biri olan 3917 metre yükseklikteki Erciyes, aynı zamanda dağın doruğunu oluşturur. İkinci tepeyse bunun batısında yer alan Safrakaya Tepesi ya da Küçük Erciyes’tir. Erciyes’ten çıkan küller, rüzgârla kilometrelerce uzaklara taşınmış ve Hasan Dağı ile birlikte, Nevşehir, Ürgüp etrafındaki peri bacalarını oluşturmuş, yüksek kısımları her mevsim karla kaplı olan Erciyes’in kuzeyinde bir kilometre uzunluğunda bir dağ buzulu vardır. Ayrıca dağın doruğunda bulunan Bizans rahiplerinin inzivaya çekildiği mağaralar, aynı zamanda kötü hava koşullarında dağcılar için de birer sığınaktır. 3.917 metre yüksekliğe sahip Erciyes Dağı, bulutları delen zirvesi, tepesinden eksik olmayan karı ve azametiyle, Kayseri’nin sembolüdür.

Gerek kültür turizmi gerek doğa turizmi gerekse de Erciyes gibi nadide bir dağa sahip olması sebebiyle de kış turizmi bakımından çok önemli bir avantaja sahip olan Kayseri; sanayi ve ticaretteki tarihsel geçmişiyle, ünü yurtdışına taşmış girişimcileriyle; üç Organize Sanayi Bölgesi, bir Serbest Bölge, 11 küçük  sanayi sitesiyle; ülkenin 1000 sanayi kuruluşu arasına giren 30’a yakın sanayi tesisi; 2 milyar doları bulan ihracat rakamları ile İstanbul ve Bursa’dan sonra ülkemizin üçüncü büyük kapalı çarşısı; mevcut ve yapımı süren modern alış-veriş merkezleriyle; 65 binin üzerinde öğrencinin öğrenim gördüğü 2’si devlet toplam 4 üniversitesiyle Türkiye’nin Anadolu’daki en çok üniversitesine sahip olan kentler arasında yer almasıyla;  gelişmiş tıp merkezleri ve eğitim kurumlarıyla; spor kompleksleri, ulaşım, iletişim, konaklama, su ve enerji, altyapı sorunu olmayan metropol yapısıyla; bunların ötesinde başta Erciyes olmak üzere tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle 21’inci yüzyıla Türkiye’nin önder şehirleri arasında girmiştir.

Kayseri'nin Dünyaya açılan kapılarından birisi olan Erciyes Dağı, hafızalara kazınan heybetiyle ve zirvesinden hiç eksik olmayan karıyla dağ turizminin önemli noktalarından biridir. Türkiye’nin üçüncü Orta Anadolu’nun en yüksek dağı olan Erciyes, uluslararası kış sporları merkezi konumuna ulaşmıştır. Kayak ve dağcılık için son derece elverişli pist ve kulvarların yer aldığı Erciyes son yıllarda yapılan ve yapımı devam eden konaklama tesisleri ile konaklama konusundaki eksiklikleri tamamlamaktadır.

Erciyes alt yapı yeterliliği açısından dünya sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Dünyanın en kolay ulaşılabilir ve en konforlu yollarına sahip kayak merkezini kurmaktayız. Büyük şehirlerden uçakla Kayseri'ye ulaşım kolay olduğu gibi şehir merkezinden dağa ulaşım da bir o kadar kolay ve konforludur. Kayseri ulaşımı, tesisleri, yemek kültürü, doğal, kültürel ve tarihi zenginlikleri ile yerli ve yabancı turistin ilk tercihleri arasına girecektir.

Kayseri, doğanın “beyaz gelinliği” olan karı kâra dönüştürecek adımları atmaya devam etmektedir. Kayseri ayrıca kış turizmini destekleyecek çok önemli unsurları bünyesinde bulundurmaktadır. Yöresel mutfak ürün çeşitliliği ile “Gastronomi Turizmi”ne hitap etmesi, Kapuzbaşı Şelaleri, Sultan Sazlığı, Selçuklu Eserleri, müzeler ve tarihi eserleri gibi kültür varlıkları ve doğal güzelliklere sahip olması, komşu illerin sahip olduğu turizm potansiyeli de kış turizminin Kayseri’de gelişmesinde önem taşımaktadır.

Bu kapsamda bölge turizminin geliştirilebilmesi amacıyla Kapadokya Bölgesi’ni bünyesinde barındıran Nevşehir ile Kayseri’nin birlikte hareket edebilmesine yönelik çalışmaları da gerçekleştirdik. Tarihte Kapadokya krallığının başkenti olan Kayseri kış turizmi ile Kapadokya kültür turizmi, ortak bir pakette sunularak her iki ilin dönemsel avantajlarının kullanılmasını ve farklı bir seyahat deneyimi yaşatmak amacı ile dünyada bir ilk olan paket programını uygulamaya geçirdik. “Cultural Sking” (kültür kayağı) konseptiyle iki turizm bölgesini farklı seyahat deneyimleri ile birbirine bağlayarak bölgesel bir destinasyon oluşturma noktasında çok önemli bir adım atmış olduk. 2 gün Kapadokya, 5 gün Erciyes kayak merkezi gibi paketlerle kültür ve kayak turizmi bir arada sunulmaya başladı.

Ayrıca, Maden Tetkik Arama Enstitüsü tarafından Erciyes Dağı'nda termal su kaynağı arama çalışmaları da devam etmektedir. Volkanik bir yapı olan Erciyes'te termal su kaynağının bulunmasıyla beraber kayak ile birilikte termal turizmin gelişmesi de söz konusu olacaktır.

Kayseri’de turizm alanında mesafe almamızı sağlayacak unsurlardan birisi de Kayseri halkının Erciyes Kayak Merkezi ile gerçekleşecek turizm hareketliliğine hazır ve yeniliklere açık olmasından kaynaklanmaktadır. Misafirperverliği, ticareti ve sanayisi bilinen Kayseri halkının, bu değerlerini turizme kaydırma noktasında üzerine düşen görevi yapmaya hazır olduğunu da gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.