X
TR EN
Erkinbeğ Uygurtürk

Erkinbeğ Uygurtürk

Koramaz Vadisinde Ağaç Katliamı mı Yapılıyor?

Kayseri merkeze yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta bulunan, zürafa fosil yatağı, tarihi eserleri, yemyeşil doğası ile birçok değere ev sahipliği yapan Koramaz Vadisi, Kayseri’nin sonradan keşfedilen ve turizme kazandırılmak için yoğun çaba sarf edilen bir bölgesi.

Gerçekten muhteşem bir yer ama…

İşte bu “ama” işin farklı bir boyutu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Memduh Büyükkılıç, bu bölgenin güzelliklerini tanıtmak için büyük gayret gösteriyor. İçerisinde barındırdığı tarihi ve doğa güzellikleri ile adeta cennetten bir köşe gibi.

***

Kayseri’nin turizm potansiyeli için son derece önemli olan bir bölge olan Koramaz Vadisi ile ilgili son günlerde bize gelen haber çok iç açıcı değil.

O bölgede yoğun bir şekilde ağaç kesimi yapıldığı ve bölgede betonlaşmanın arttığı yönünde haberler ulaşıyor.

Eğer bunlar doğru ise yine insanoğlu kendi ile ile böyle güzel bir bölgeyi yok edecek demektir.

***

Ağaç kesiliyor denilince aklıma hemen ege ve Akdeniz bölgelerindeki orman alanlarının katledilerek villa yapıldığı görüntüler geldi.

Betonlaşma artmış denilince de Karadeniz bölgesinde o muhteşem yaylalara yapılan ve o doğanın kalbine adeta hançer gibi saplanan beton evler aklıma geldi.

***

O bölgedeki evler özel mülkiyet.

Yani şahısların tapulu evleri ve arazileri var.

Ağaç kesimi bahçelerinde yapılıyor olabilir.

Ama bahçesinde bile yapılsa ceviz ve orman ağacı niteliğindeki ağaçların kesilmesinin yasak olduğu bilinmeli.

 

Biz üzerimize düşen görevi yerine getirerek bize ulaşan bilgileri paylaşıyoruz. Bunlar doğu bile olmayabilir, sadece söylentiden ibaret de olabilir.

Öyle bile olsa bölgenin UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesinde bir yer olduğu unutulmamalı ve ilgili birimlerin harekete geçerek kontrollerini sıklaştırmalı.

Gerekli yasal mevzuat neyse uygulanarak Kayseri’nin bu güzel coğrafyasının korunması gerekir.

Hem gelecek nesillerimize böyle muhteşem bir doğal alanı aktarmalı hem de şehrimizin turizm potansiyelini kendi elimizde yok etmemeliyiz.

***

Şimdi de Koramaz Vadisi ile ilgili turizm bölgesi yapmak için biraz daha gayret göstermek gerekiyor.

İnsanların o yerlere gittiği zaman dinlenme, yemek yeme, tuvalet gibi ihtiyaçları için acil çözüm üretilmeli.

Bölge insanını işin içine dahil edebilirsiniz bu konularda ama ilk önce belediye yada turizm müdürlüğü kim yapacaksa onların ön ayak olması daha doğru olur diye düşünüyorum.

Koramaz Vadisi ile Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç yakından ilgileniyor. Bu bölge Melikgazi Belediyesi sınırları içinde. Başkan Mustafa Palancıoğlu’da turizm konusunda oldukça hassas. Bölgeyle ilgili projeleri var. İki Başkan birlikte çalışıyorlar zaten Koramaz ile ilgili projelerini en kısa sürede hayata geçirmeleri dileğiyle.

Son olarak merak edenler için Koramaz Vadisi ile ilgili biraz bilgi vereyim:

Büyük Bürüngüz, Subaşı, Küçük Bürüngüz, Ağırnas, Turan, Vekse ile Bağpınar''''ı içine alan ve dünyanın ender bölgelerinden biri olan Koramaz Vadisi, yemyeşil örtüsünün yanında kuş cıvıltılarıyla bezenmiş doğasıyla cezbediyor.

Vadide ayrıca 14 kuşluk, 26 çeşme, 18 tatlı su kaynağı, 6 köprü, 6 değirmen, 9 cami, 100''''den fazla sivil mimari yapı, 40''''dan fazla kaya oyma kilise, 7 yerleşim yeri, 21 yer altı şehri, 21 columbarium mezar, 6 tümülüs tespit edilmiş.

 

Koramaz Vadisi ve Kayseri''''nin diğer turizm potansiyeli ile ilgili bilgiler için

www.kayserigezi.net

Adresini ziyaret edebilirsiniz.