X
TR EN
Erkinbeğ Uygurtürk

Erkinbeğ Uygurtürk

Talas Belediyesi ve ilginç fikirleri

Kayseri’nin en büyük ilçelerinden birisi olan Talas, barındırdığı kültür mozaiği ve nüfus yoğunluğu ile adeta “ Mistik” bir ilçe.

Hal böyle olunca bu ilçeye farklı bir hizmet anlayışı da gerekiyordu.

Farklı bakmak, farklı düşünmek ve farklı olmak güzeldir.

Belediyecilik tecrübesi ile Talas’a başkan olduktan sonra da Mustafa Yalçın gerçek manada farklılıklarını ortaya koyabilen bir isim.

***

Antika  günlerinden, lisanslı e-spor kulübüne, pati köyden, 7/24 kütüphaneye, “Belediye Mahallemizde” sloganı ile gerçekleştirilen ve kırsal mahallelerin tespit edilen ihtiyaçlarının aynı anda bütün birimlerce giderildiği hizmete bir çok ilke imza atan bir belediye Talas Belediyesi.
Bunların yanında, Engelli araçları seyyar bakım servisi, Kurban Bayramında yaptığı “ Koyun Banyoluğu” ( Bu koyun banyoluğu da kimin fikriyse gerçekten çok değişik bir uygulamaydı)
Beyaz masayı arayanların telefonda Başkan Mustafa Yalçın’ı bulmaları mı dersiniz daha birçok farklılıklar yine Talas Belediyesi tarafından yapıldı.
***
Son olarak de “ Şeffaf Oda” diye bir haber servis edildi. Haberi okuyunca ve fotoğrafları görünce
“ Talas Belediyesi’nin nereden aklına geliyor böyle şeyler” demekten kendimi alamadım.
Yine çok farklı bir çalışma yapmış Başkan Mustafa Yalçın ve Talas Belediyesi.
Eskimoların “ İglo” tarzı evleri şeklinde dizayn edilmiş şeffaf bir küre desek yeridir. İçinde Başkanın Makam odası olarak dizayn edilmiş yuvarlak bir masa ve koltuklar var. Vatandaşlar buraya gelerek Belediye Başkanı ile yüz yüze görüşerek dertlerini anlatma imkânı buluyor.
Otel, kamelya gibi farklı amaçlarla kullanıldığını görmüştüm bu kürelerin. Ama bunu alıp bir belediyeye getirip vatandaşların hizmetine sundukları şeffaf bir oda olarak ilk defa gördüm.
Ama müthiş bir fikir.
***
Talas belediyesinde bunları kim düşünüyorsa ona bir ödül vermek gerekir.
Buradan Başkan Yalçın’ın ekibini de tebrik etmeden geçmeyelim.
Basın Yayın Müdürlüğünden, Başkan yardımcıları ve müdürlerine kadar güzel bir ekip ve ahenk içinde çalışıyorlar. Çalışmasalar böyle güzel fikirler ortaya çıkmaz zaten. Sonuçta projeler ortaya çıkıyor ve vatandaş bundan faydalanıyor.
Vatandaş faydalanıyor derken, vatandaşta çok bir şey istemiyor. Sadece bir muhatap ve sorunlarını dinleyecek bir Başkan arıyor. Talas bunu farklı bir çözümle başarmış durumda. Başkan Mustafa Yalçın’ı tebrik ediyorum. Yılların tecrübesini bir kez daha konuşturmuş.
Allah (cc) muvaffak etsin.
Vesselam.