X
TR EN
Murat Cahid Cıngı

Murat Cahid Cıngı

Erciyes kış sporlarının merkezi oldu

Erciyes, Kayseri Büyükşehir Belediyemiz’in devasa yatırımları neticesinde 2012 yılından bu yana sahip olduğu son teknoloji tesisler, uluslararası standartlarda pistler ve modern sosyal ve konaklama imkanları ile global ölçekte bir Kış Sporları ve Turizm Merkezi haline geldi. Hizmet sunmaya başladığımız günden itibaren milyonlarca misafir ağırlayan Dağımız, ulusal ve uluslararası dev spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmaya başladı. Türkiye’nin en iyi kayak merkezi Erciyes, 2015 yılında Türkiye tarihinin ilk Snowboard Avrupa Kupası’nı gerçekleştirdi ve Avrupa’nın en iyi sporcularını ağırladı. Burada elde ettiği organizasyonel başarı neticesinde 2016 yılında yine ülkemiz tarihinde ilk kez kış sporlarının en önemli faaliyetlerinden biri olan Snowboard Dünya Kupası’nı gerçekleştirdi. Uluslararası spor kamuoyu ve spor otoriterleri tarafından takdirle karşılanan bu başarı 2017 yılında da hem ülkemizin hem de Erciyes’in ikinci Dünya Kupası’nı getirdi. Buna ilave olarak gerçekleştirdiğimiz Avrupa Kar Voleybolu Kupası, Avrupa Kite Şampiyonası, Zirve Erciyes müsabakaları, Jump&Freeze aktiviteleri ve çok sayıda müzik ve spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmamız Erciyesimiz’i hem yurtiçinde hem de yurtdışında çok daha bilinir hale getirdi.

Kayseri Erciyes A.Ş. olarak Dağ’ı işletmeye başladığımız ilk günden itibaren vizyonumuz ve hedefimiz Erciyes’in şehrimize ve ülkemize dört mevsim katkı sağlayacak bir alt yapıya bürünmesi ve önemli bir sosyo-kültürel ve sportif merkez haline gelmesi. Bunun için Türkiye’de ilk olarak profesyonel manada yürüyüş rotaları, bisiklet ve ATV rotalarını çıkartıp haritalandırarak halkımızın istifadesine sunduk. Bununla birlikte yaz mevsimi boyunca profesyonel dağ rehberleri eşliğinde her hafta sonu yine ülkemizde bir ilk olarak Erciyes Zirve Tırmanışları düzenliyoruz. Halkımız için Erciyes AŞ tarafından 2.200 metre irtifada kurulan 54 bin metrekarelik Çadır Kamping alanında misafirlerimize yazın bunaltıcı sıcağından kurtulup serin ve keyifli vakit geçirebilecekleri bir ortam sunuyoruz.

Erciyes’in bisiklet tutkunlarının merkezi olması için çok ciddi çalışmalara imza atarak önemli başarılar elde eden Kayseri Erciyes A.Ş Türkiye'nin ilk ve tek Downhill parkurlarını Erciyes'te oluşturarak Dünya downhill haritasına Türkiye'den ilk giren parkur oldu. Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz Downhill Türkiye şampiyonası, Uluslararası Erciyes MTB Kupası ve Gran Fondo yarışları Erciyes'in dağ ve bisiklet sporları açısından markalaşması sürecine önemli katkılar sağlamış oldu. Bu yaptığımız çalışmalar neticesinde önümüzdeki yıllar, inanıyoruz ki, Erciyes’i Türkiye’de bisikletin merkezi yaptığımız yıllar olacak.

Yazarın Diğer Yazıları