TR EN
Op.Dr. Dinçer Sümer --------    Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Op.Dr. Dinçer Sümer -------- Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

İdrar Kaçırma Probleminde Yeni Tedavi Yöntemi: Lazer

İdrar tutamama veya kaçırma problemi günümüzde oldukça sık görülen ve yaşam kalitesini oldukça azaltan bir rahatsızlıktır. Pek çok kadın bu problemi yaşamasına rağmen bundan utanmakta ve bunu dile getirememektedir. Hatta ilerleyen yaşa bağlı olarak normal bir durum olarak düşünülmektedir. İdrar kaçırma problemine yol açan en önemli neden, idrar torbası ve rahmi yerinde tutan anatomik desteğin zayıflamasıdır. Bu problem özellikle çok sayıda ve iri bebek doğurmuş kadınlarda görülmekle birlikte, aşırı kilo, sigara içimi, kronik öksürük, kabızlık ve astım gibi durumlarda da sıklıkla görülmektedir.
İdrar kaçırma probleminin tedavisinde ilaç tedavileri, hormon tedavisi, pesser, PRP gibi tedavi yöntemleri, farklı ameliyat teknikleri ile cerrahi yöntemler ve son yıllarda sıklıkla kullanılan lazer yer almaktadır.
Laser tedavisi, genital bölgede ve vajinal duvarlarda desteği sağlayan kollajen dokuların üretimini arttırmakta ve idrar torbasını yerinde tutan, aynı zamanda destekleyen vajen ve pelvik yapılarda sıkılaşma sağlamaktadır. Ortalama altı hafta ara ile üç seans şeklinde uygulanan bu tedavi yönteminde, vajene herhangi bir kesi yapılmamakta, dolayısıyla kanama, ağrı olmamakta ve anestezi veya dikiş gerektirmemektedir. Hastanede kalmayı gerektirmeyen bu işlem 20-25 dakika kadar sürmekte ve işlem sonrasında hasta hemen taburcu olarak, günlük hayatına geri dönebilmektedir.