X
TR EN
Op.Dr. Dinçer Sümer --------    Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Op.Dr. Dinçer Sümer -------- Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Polikistik Over Sendromunda obeziteye dikkat!

Polikistik over sendromu (PKOS)  otuzbeş günden daha fazla süren adet düzensizlikleri, tüylenme artışı, obezite ve yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşumu ile birlikte görülen ve günümüzde kısırlığa sebebiyet veren en önemli endokrin rahatsızlıktır. Özellikle üreme çağındaki kadınları etkileyen bu problem toplumda %5-21 oranında görülmektedir.

Polikistik over sendromu  ile insülin direnci ve obezite arasında güçlü bir ilişki vardır. PKOS hastalarında glikoz metabolizması anormal olmakta, insülin direnci gelişmekte ve kan insülin değeri yükselmektedir. İnsülin, vücudun bazı bölgelerinde büyüme hormonu gibi etki göstermektedir. Artmış olan insülin düzeyi yumurtalıklardaki androjenik dediğimiz erkeksi hormonların artışını tetiklemektedir. Hem insülin değerindeki artışın kendisi hem de androjenik hormonlar, genetik yatkınlık ve metabolik özellikler kilo alımına sebebiyet vermekte ve obeziteye neden olmaktadır.  PKOS’lu bireylerde obezite görülme oranı %30-75 arasında değişmekle birlikte ortalama %50 olarak kabul edilmektedir.  Obez PKOS’lu kadınların çoğunda karın bölgesinde (abdominal obezite-erkek tipi) yağlanma, kilo vermekte zorlanma, aşırı derecede karbonhidrat tüketimi ve uzamış açlık durumunda kan şekeri düşmesi (hipoglisemi) olmaktadır. Bu metabolik özellikler ileriki yaşlarda diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi ve kolesterol yüksekliği ve koroner arter hastalığına davetiye çıkarmaktadır. 

PKOS hastalarında ilk basamak yaklaşım kilo verilmesi olmalıdır. İyi planlanmış diyet, düzenli yapılan egsersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri kilo vermede en önemli etkenlerdir. Her ne kadar normal bireylere göre PKOS hastalarında kilo vermek ve ulaşılan hedef kilonun korunması zor olsa da, anormal glikoz metabolizması ve insülin direnci kilo verilmesi ile büyük oranda düzelebilmektedir. Androjenik hormonlar azalmakta, tüylenme şikayetinde gerileme olmaktadır. Yumurtlama işlevi iyileşmekte ve adetler düzene girebilmektedir. Yeterli kilo kontrolü sağlanamayan hastalarda insülin hassaslaştırıcı ilaçlar ikinci basamak olarak tedaviye eklenebilmektedir.