X
TR EN
Tamer Öztürk --- Rehber Öğretmen ve Ölçme Değerlendirme Uzmanı

Tamer Öztürk --- Rehber Öğretmen ve Ölçme Değerlendirme Uzmanı

ÖĞRET-MAN

Bu köşe yazımızın başlığını doğru okudunuz, Öğret-Man. Neden Öğret-Man? Avrupa ve ABD’nin sinema kültüründen gelen karakterleri hatırlıyor musunuz? Spider-Man (Örümcek Adam), Süper-Man (Üstün İnsan). Şimdi doğa üstülüğü bir kenara bırakalım “Man” lar gerçek hayatımızda yok mu? İşte Eğitim Gurmesi olarak bizim işimiz eğitimde işlerini üstün çaba ile yapan insan ve kurumları tespit edip sizlere sunabilmek. Tam da bu konuda Milli Eğitim Okullarımızdan Zübeyde Hanım İlkokulu öğretmenlerimizden kızlarımın “Öğret-Man” ından bahsetmek istiyorum: OSMAN EKİCİ.

Şüphesiz ki devlet okullarımızda sayısız kıymetli özverili öğretmenimiz vardır, işte Osman EKİCİ öğretmenim bunlardan biri. Zorlu geçen pandemi sürecinde zorunlu diye kamerayı açıp başında beklemeyip Milli Eğitim Bakanlığı 4 saat ders yapılacak dediğinde bu yetmez diye 5 saat 6 saat ders yapan, ”benim işim öğretmenlik, aldığım maaşı helal ettirmezsem vicdanım rahat etmezse olmaz ki ” diyen öğretmenim. Bu memleket sizin gibi öğretmenleri o kadar özledi ki. Özledi diyorum çünkü Allah Rahmet Eylesin babamın öğretmeni  Havva Öğretmen ile tanışma fırsatını yakalamıştım. Havva öğretmenim ile sayısız sohbetlerimiz olmuştu, kendisi köy enstitüsünden mezun bir öğretmendi. Havva öğretmenim derdi ki; biz öğrencilere evet kızardık hatta bizden çekinirlerdi ama çok da severlerdi bizim onları sevdiğimiz gibi. Tek isteğimiz “adam olmalarıydı” derdi ve eklerdi; hiçbir öğrenci zevkine devamsızlık yapmaya cesaret edemezdi, hasta oldu veya hayvan otlatmaktan yani haklı sebeplerden okula gelemedi mi akşamları evlerine giderdim derslerinden eksik kalmasın diye konuları evde anlatırdım derdi. Bir gün sordum hocam özel ders olarak mı evlerine giderdiniz ? yok dedi, geri kalmasınlar diye giderdim, ücrette istemezdik, öğretmenlik bunu gerektirir derdi.

Osman öğretmanımın meslek aşkında da tam da bunu görüyorum “başarsınlar, adam olsunlar”. Şimdi Osman Öğretmanımın yaptığı sadece bir uygulamayı anlatacağım ve farkı var mı diye size soracağım. Osman öğretmanım sınıfını 5 erli 6 şarlı gruplara bölerek ve her hafta her bir grubu sabah ders saatinden bir saat önce okula çağırarak “ek ders-telafi dersi” yapıyor ve öğrencilerin normal ders saati dışında eksiklerini tamamlıyor. Deyin ki Milli Eğitim mi böyle istiyor, Hayır. Öğretmenlik bunu gerektirir diyor. Deyin ki kaç TL ücret ödüyorsunuz? Hiç. Modern adıyla Öğrenci koçluğu yapıp akşamları veli ve öğrencileri arayıp hem öğrenciyi motive edici konuşmalar yapıp hem aileye öğrencinizin durumu ile bilgi veriyor. SİZCE OSMAN ÖĞRET-MAN ile HAVVA ÖĞRET-MAN’ın farkı ne ?

Çok özledik sizleri “ÖĞRET-MAN” larım, iyi ki varsınız Atatürk’ün dediği gibi “Öğretmenler! Yeni nesli, Cumhuriyet'in özverili öğretmen ve eğitmenleri, sizler yetiştireceksiniz; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.” OSMAN EKİCİ Öğret-Man’ın şahsında tüm Öğret-Manlarımıza saygılarımı sunuyorum.

Yazarın Diğer Yazıları